מלנומה של הפות 26.08.2020

מלנומה של הפות: ניתוח גורמים פרוגנוסטיים ודפוסי טיפול

מטרת המחקר הנוכחי היתה לזהות גורמים פרוגנוסטיים ודפוסי טיפול במלנומה של הפות באמצעות המאגר הלאומי לסרטן NCDB

גידולים מסוג מלנומה מהווים 5% עד 10% מכלל מקרי סרטן הפות והפרוגנוזה לגידולים אלה היא גרועה. מטרת המחקר הנוכחי היתה לזהות גורמים פרוגנוסטיים ודפוסי טיפול במלנומה של הפות באמצעות המאגר הלאומי לסרטן.

מאגר ה-NCDB נבדק עבור חולות עם מלנומה פולשנית בפות בשנים 2004-2015. החוקרים השתמשו בסטטיסטיקה תיאורית על מנת לתאר פרטים דמוגרפיים וקליניים של החולות. כמו כן, רגרסיית קוקס רב-משתנית ושיטת קפלן-מאייר שימשו לבדיקת ההישרדות הכללית (OS).

1,917 חולות עם מלנומה בפות עמדו בקריטריוני ההכללה. זמן המעקב החציוני היה 32 חודשים (טווח, 0-151 חודשים). בניתוח הנתונים נמצא כי גיל מבוגר, גודל גידול, שלב מחלה מתקדם, עלייה בציון של Charlson-Deyo וטיפול במרכז שאינו אקדמי היוו מנבאים עצמאיים לירידה בהישרדות.

ניהול כירורגי של אתר הגידול הראשוני וניתוח בלוטות לימפה סיפקו יתרון הישרדותי משמעותי. השימוש באימונותרפיה למלנומה של הפות עלה במשך השנים. ההישרדות השנתית תחת טיפול אימונותרפיה בחולות עם מחלה גרורתית רחוקה היתה גבוהה יותר מאשר בטיפולים האחרים, אם כי הבדל זה לא הגיע למובהקות סטטיסטית (33% לעומת 12%, p = 0.054).

החוקרים מסכמים כי על פי המידע שהתקבל, יש צורך במחקר נוסף בנוגע לתפקידה של אימונותרפיה למלנומה של הפות וזאת על מנת לטייב את הטיפול.

מקור: 

Albert, A., Lee, A., Allbright, R., & Vijayakumar, S. (2020). Vulvar melanoma: an analysis of prognostic factors and treatment patterns. Journal of gynecologic oncology, 31(5), e66. https://doi.org/10.3802/jgo.2020.31.e66

נושאים קשורים:  מחקרים,  אימונותרפיה,  סרטן העור,  גורמים פרוגנוסטיים,  פוֹת,  סרטן הפות,  סרטן העריה
תגובות